www.e-vestnik.bg
IMPACT PRESS GROUP
Фийд за коментари Фийд за публикации
четвъртък, 09 февруари 2012
БългарияСвятМения и коментариЗдраве и наукаАрт и шоу

Учени търсят извънземни по боклуците им

Светлинно, радио и обикновено замърсяване са най-точният признак за съществуването на цивилизация
Светлинно, радио и обикновено замърсяване са най-точният признак за съществуването на цивилизация

7 Ноември 2009

 

Светлинното замърсяване в САЩ. Снимка: НАСА

Може да звучи малко парадоксално, но някои учени се надяват, че извънземните, ако изобщо съществуват, замърсяват около себе си не по-малко от човечеството. Защото това е един много добър начин те да бъдат открити, е техният железен аргумент. В момента програмата за търсене на извънземен разум - SETI – търси радиошумове в пространството, но животът на радиозамърсяването е доста кратък, ако се съди по собствения ни опит, за да можем да се осланяме на него в търсенето на себеподобни в Космоса.

Земните радио и телевизионни антени излъчват вълни в продължение вече на век и тези вълни отдавна пътуват в Космоса. В по-скоро време тяхната роля вече се поема от сателитите, които обаче излъчват сигнали не към откритото пространство, а към Земята. Освен това огромна част от информацията се пренася по подземни и надземни кабелни мрежи, което пък означава, че и ако извънземните разчитат на радиосигналите, за да ни открият, то спокойно могат да решат, че Земята е едно всъщност спокойно и незаселено от разумни същества място.

Светлинното замърсяване на големите градове обаче няма как да се скрие, твърдят учените. Става въпрос за огромното количество светлинна енергия, която излъчват мегаполисите през нощта. „Наблюдавано в рамките на разстоянията между звездите, това замърсяване може да открие за наблюдателя наличието на развита технология.”, обяснява Жан Шнайдер от Парижката обсерватория, ръководител на екип от астрономи, които публикуват статия по темата в сп. Astrobiology. С други думи, Шнайдер и колегите му предлагат да търсим извънземен разум именно чрез светлинното замърсяване.

Което всъщност не е толкова просто, колкото изглежда. Защото дори и ако цялата електрическа енергия произвеждана на планетата в момента се използва, за да бъде трансформирано в светлина, то тази светлина ще бъде хиляди пъти по-слаба от блясъка на отразената от повърхността на Земята светлина, идваща от Слънцето. Което пък означава, че за да се открие изкусвено светлинно излъчване, сравнимо с това, което може да произведе нашата цивилизация, ако цялата ни енергийна мощ бъде впрегната да произвежда само светлина, ще са ни необходими телескопи с отражателна повърхност от 1.5 квадратни километра. И то за да открием наличието на цивилизация, познаваща електричеството, на планета обикаляща сравнително недалеч по космическите мерки – само на 15 светлинни години от нас.

Човешкото присъствие на Земята обаче може да бъде открито и по друг тип замърсяване. Някои химикали, които не се срещат в природата, се получават при различни индустриални производства и могат да бъдат наблюдавани в земната атмосфера от наблюдател достатъчно отдалечен от нашата планета. Те абсорбират инфрачервените лъчи и по този начин могат да бъдат забелязани в атмосферата, дори когато са в концентрация по-малко от едно на трилион. „Тези химикали (CFC) са много интересен начин да се търси извънземен разум”, твърди Лайза Калтенегер от Харвардския университет. Тук обаче също има проблем – необходим е изключително чувствителен телескоп. Апаратура, с каквато в момента не разполагат нито НАСА, нито Европейската космическа агенция. Според нея, ако се стигне до разработване на тази идея, то ще е необходимо в открития Космос да се изведе цяла флотилия от инфрачервени телескопи.

Индустриалното замърсяване в Америка и Азия. Снимка: НАСА

Няма никаква гаранция обаче, че дадена цивилизация ще замърсява атмосферата на планетата си именно с такива химикали. За няколкото десетилетия, в които те се ползваха на Земята, пораженията върху озоновия слой на земната атмосфера бяха толкова големи, че се стигна до пълната им забрана и в момента те постепенно изчезват от атмосферата. Ако извънземните правят същите грешки като по пътя на технологичното си развитие, то присъствието на тези химикали в атмосферата на дадена планета би било доказателство за наличието там на технологична цивилизация подобна на нашата. Но защо извънземните трябва да правят същите грешки като нас?

Остава си фактът, че учените най-накрая стигат до извънредно логичната идея, че братя по разум трябва да се търсят по боклуците, които оставят след себе си, а не чрез проявата на някакви свръхестествени способности и знания. Което пък налива вода в мелницата на философите, твърдящи, че човечеството е просто един паразит върху лицето на Земята – една не много човеколюбива теория, но очевидно вярна, ако се вземе предвид какви съсипии по отношение на природата е сътворил човекът само за някакви се 200 години индустриално общество.



Етикет: , ,

 

  1. 1) Киров Б
    Най-добре ще е да престанем да търсим братя по съзнание поне докато не успеем да овладеем "пътуване във времето". Ако те ни изпреварят или са ни изпреварили сами ще ни намерят. Ако са толкова развити, че вече ни посещават, значи знаят, че осъществяването на контакти с нас не е полезно за една от двете страни.
  2. 2) Anonymous
    което пък означава, че и ако извънземните разчитат на радиосигналите, за да ни открият, то спокойно могат да решат, че Земята е едно всъщност спокойно и незаселено от разумни същества място.
    Което е самата истина.
  3. 3) Киров Б
    Намека, че Земята е ненаселена с разумни същества го приемам, но в никакъв случай не е спокойно място.
  4. 4) Anonymous
    Киров, извън земните мислят точно обратно. Иначе щяха да ни се притекът на помощ.
  5. 5) Киров Б
    Анонимни, едва ли си прав. Ние гледайки днес тежкия живот на хилядите животни и растения - какво правим? Спряхме ли ТЕЦ-овете които тровят тях и нас? Спряхме ли поголовната сеч на горите? Какви усилия полагаме за да спрем хищническото разхищение на нефт и свързаните с това обременяващи емисии? Не ние сме уникално тъпа генетична грешка на Майката Природа.
  6. 6) Зна4и
    за това ни спираха тока по татово време, зада не ни открият извънземните.
  7. 7) чичата
    това с тока е измислено от неподкупният полицай гешев, разкрил боевой






 Начало | България | Свят | Мнения & Co | Интервю | Писмо от | Здраве, Наука & Тех | ИStoRии | Малък коментар | Арт & Шоу | Спорт | Виното | Фотогалерия | Видео | Връзка с нас


  

ЗА АВТОРСКИТЕ ПРАВА В САЙТА | ЗА ВРЪЗКА С НАС | ЗА РЕКЛАМА

направен 2007-2012® с мерак design and develop by www.ljube.com 2007 w.ljube.com