www.e-vestnik.bg
IMPACT PRESS GROUP
Фийд за коментари Фийд за публикации
петък, 10 февруари 2012
БългарияСвятМения и коментариЗдраве и наукаАрт и шоу

Цитат в десетката: Кой се страхува от Неда - мъченицата на свободата? + видео

24 Юни 2009

 

Агенция Ройтерс разпространи снимка от фотосайта “Фликр”, на която вероятно е Неда Ага Солтан. Снимка: Ройтерс

Неда Ага Солтан - 26-годишна студентка по философия миналата събота беше застреляна в гърдите при сблъсъци между демонстранти и сили за сигурност в Техеран, след изборите. Неда дори не е участвала в демонстрациите и е уцелена с куршум от снайперист на правителствените части. Мъчителната й смърт е заснета случайно на видеоклип, който веднага обиколи света чрез Интернет и я превърна я в символ на жестокостта на иранския режим и на иранските антиправителствени протести.

Неда е една от стотиците жертви в сблъсъците, но моментално беше провъзгласена за мъченица на свободата - епитет, притежаващ особена тежест за шиитските мюсюлмани, каквито в преобладаващата си част са иранците, коментира в. “Ню Йорк таймс”.

Съдбата на Неда е повод за текста на Милен Радев от форума de zorata:


Кой се страхува от Неда?

Кога за последен път пред очите ви е издъхвал застрелян с куршум дум-дум човек? Ставали ли сте свидетел на смъртната му мъка, виждали ли сте отблизо как вместо последни думи, от устата бликва кървав поток, а впереният му във вас поглед замръзва и животът напуска завинаги телесната обвивка?

На мен и на десетки хиляди хора по цял свят това се случи в събота вечер. Пред очите ни, благодарение на изумителните способности на модерната техника и комуникация, издъхна едно младо и красиво иранско момиче. Издъхна в ръцете на баща си, който не преставаше да се кае и, както по-късно се разбра, да я призовава «Не се страхувай, дъще! Остани при мен, Неда!»

Неда обаче, застреляна от снайперист на силите за сигурност на техеранския режим, си отиде пред очите ни и ни остави безмълвни, покъртени, разярени.

Три дни видеоклипът, заснет с GSM-а на анонимен демонстрант се намира в мрежата на новата платформа за нередактирана, нефилтрирана информация iReport. Той се разпространява от човек на човек, обикаля глобуса и вече се превръща в най-силното възможно визуално послание, свиделстващо за безчовечността на режима на аятоласите в Иран.

Само минути след качването на клипа, той бе споделен и с българските потребители на форума Де зората. Три дни обаче трябваше да минат преди утвърдените, “академични” световни медии и агенции да се осмелят да заговорят за него, за така конкретната и съ-преживяна смърт на горещия техерански асфалт.

Къде бяха големите медии?

В събота през нощта и в неделя Световната служба на Би Би Си, CNN, авторитетните немски медии, които следя, продължаваха да се надпреварват със съобщения за «сблъсквания» в Техеран, за многобройни ранени и за «жертви», но винаги с уговорката, че това била «непотвърдена от независими източници» информация, че тъй като достъпът на техните журналисти бил блокиран от властите, не бивало да се прибързва със заключенията и изводите…

По същото време, когато със средствата на Facebook, Twitter и на платформата iReport свидетелства от първа ръка обикаляха света и показваха на всеки, решил да се откаже от сладката си дрямка и спестил си омекването на мозъка пред поредния ТВ-сериал, издевателствата на ислямистките опълченци и жандармерията, по същото това време солидните медии се упражняваха в общи многословни коментари, игнорирайки почти напълно раздиращите сърцето и бунтуващите ума картини на любителите репортери от Техеран.

Дори YouTube многократно сваляше без смислено редакционно обяснение клипа за Неда и подобни записи, запечатали завинаги смъртната мъка на други жертви на тоталитарния ислямски произвол. Само настойчивостта на хиляди потребители и постоянното качване на нови места на видеоклиповете, осигури кратка, «неверифицирана», но разбираема и убедителна за всеки, участвал в подобни улични събития информация.

С наивна слепота за обречеността на такава тактика CNN и Би Би Си до последно отказват достъп до своите сайтове за най-драстичните свидетелства на терора в Техеран. Едва днес сутринта «Шпигел» отдели малко място в коментарните си колони за «случая Неда» и за вихъра, с който този клип заплашва да отнесе приемания като неоспорима даденост информационен монопол на големите агенции.
Виж целия текст във форума de zorata



Етикет: , ,

 

  1. 1) e-mil
    Милене, ако наистина следиш световните медии, щеше да си спомниш скандала с фалшивите снимки на Ройтерс и един куп журналистически издънки с информация взета от фалшиви профили във Фейсбук. Така че поведението на световните медии е напълно нормално. Надявам се, не искаш да кажеш, че CNN, BBC и Reuters трябва веднага да пускат новите информации без да ги проверяват? Щото от статията ти точно това излиза. Потвърждението от независим източник е един от стожерите на достоверните новини. Съвременните методи за комуникация, са колкото бързи, толкова и удобни за манипулативна употреба. Много е лесно да заснемеш инсценировка и да я пуснеш по цял свят - правили са го много пъти и световни медии и независими журналисти. Затова е хубаво, че от време на време повечето сериозни имена гледат да са предпазливи. Да не говорим, че обобщението ти за всички
    солидни медии
    е невярно. Както ти писаха коментар в Mediapool - Фокс Нюз са предавали непрекъснато, включително и клипове заснети с телефон. Не стига, че от години е много трудно да се намери достоверна информация, ами призоваваш кашата да стане още по-голяма. Трябва да има предпазливи медии в противовес на всеобщата свободна "журналистика" в YouTube. И наистина трябва да се потърси
    ...още

  2. 2) aljazeera
    това е интервю с годеника на момичето пуснато по ал джазира: http://www.youtube.com/watch?v=sPo9fp_98Ik Разказва, че в събота Неда е била с учителя си по музика в квартал отдалечен от сблъсъците. Били са в задръстване и са излезли от колата и малко по-късно тя е била застреляна. Той обвинява въоръжената правителствена полиция наречена Басидж, защото е била застреляна от цивилен, а единствените цивилни, които могат да притежават оръжие в Иран са сили на реда и то неуниформени - тоест Басидж звеното. Освен това след убийството й правителството е забранило да се прави каквото и да е опело било то в джамия или у дома.
  3. 3) Between two Worlds ( u...h )
    Гадно , потресаващо-гнусно е да се прекрати такъв м л а д живот по такъв н е ч о в е ш к и начин...,а медиите ...доказват колко нелоялни към потребителите си могат да бъдат, но това започва да им излизапрез носът, нали Нета ,лека-полека им го забива пирона.
  4. 4) Anonymous
    я иди убий показно 4-5 мацки по хуманен начин
  5. 5) Станимир
    Жалко за момичето ! Истината е че западът неиска Ахмадинеджат на власт повече отколкото самото население на Иран .
  6. 6) Chamaeleo
    И въобще не греши "Западът", ако е така- този тип прецаква целия район там с простотиите си тези на моллите.
  7. 7) Бел
    Chamaeleo, същия този Запад е отредил и на твоя south-east еuropean регион доста незавидна съдба, така че недей много да подрипваш.
  8. 8) Станимир
    Този Запът ще ти вземе жилището спестяванията здравето и ще робуваш цял живот за него !
  9. 9) "ТЕ"-комплексът
    Г-до №7, и останалите г-да, този запад вероятно прави това ,което смята ,че трябва ,а онази величествена част от света какво прави ,чака ...сервитьор, който да и сервира М Е Ч Т И Т Е ли?
  10. 10) Станимир
    По добре да чакаш с надежда, отколкото да знаеш че със сигорност ще ти ги вземат .
  11. 11) Седмицата в линкове – 27 Юни 2009 и 04 Юли 2009 | Седмицата в линкове | Юлиян Попов
    [...] Цитат в десетката: Кой се страхува от Неда – мъченицата на свободата? + видео | e-vestnik.bg (This video or group may contain content that is inappropriate for some users, as flagged by YouTube’s user community.) [...]






 Начало | България | Свят | Мнения & Co | Интервю | Писмо от | Здраве, Наука & Тех | ИStoRии | Малък коментар | Арт & Шоу | Спорт | Виното | Фотогалерия | Видео | Връзка с нас


  

ЗА АВТОРСКИТЕ ПРАВА В САЙТА | ЗА ВРЪЗКА С НАС | ЗА РЕКЛАМА

направен 2007-2012® с мерак design and develop by www.ljube.com 2007 w.ljube.com